Okres menopauzalny – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Woman with headache pain

Kobiety w wieku 40-50. lat wręcz oczekują okresu określanego mianem klimakterium. To specyficzny czas poprzedzający menopauzę, czyli ostatnią miesiączkę w życiu kobiety.

Dlaczego klimakterium określone zostało jako specyficzny czas? Wówczas w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych, które objawiają się w bardzo charakterystyczny sposób. Bardzo często są na tyle uciążliwe, że wpływają na jakość prowadzonego życia.

Menopauza, a klimakterium

Pojęcia „menopauza” oraz „klimakterium” powszechnie używane są zamiennie. Medycyna jednak bardzo różnie definiuje te dwa terminy. Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, zaś klimakterium to okres kilku lat poprzedzający ustanie miesiączkowania.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące menopauzy i klimakterium

Jak rozpoznać okres okołomenopauzalny (klimakterium)?

Kluczem do rozpoznania są objawy kliniczne i/lub badania o charakterze hormonalnym. Ostatnimi czasy dosyć popularną metodą (nie gwarantującą 100% poprawności) są testy menopauzalne dostępne w każdej aptece.

Jakie objawy towarzyszą klimakterium?

Najbardziej charakterystyczne objawy dla okresu okołomenopauzalnego to: huśtawka nastroju, nadmierny apetyt oraz spowolnienie tempa przemiany materii, zmiany skórne (m.in.: trądzik, cellulit), uderzenia gorąca.

Jak łagodzić/leczyć objawy?

Przede wszystkim należy podjąć się trudu zmiany stylu życia. Udowodniono, że prowadzenie zdrowego trybu życia sprawia, że menopauza przechodzi łagodnie i nie stanowi większego problemu. Innym, powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest wykorzystywanie suplementów diet.

Czy menopauza może wystąpić później/szybciej niż w wieku 40-50 lat?

Owszem. Menopauza może nadejść w różnym wieku, aczkolwiek zdecydowana większość kobiet przeżywa ten okres właśnie w wieku 40-50. lat.

Czy menopauza stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Objawy menopauzy mogą być na tyle silne, że będą prawdziwym ograniczeniem dla funkcjonowania naszego organizmu. Nie dosć, że będziemy borykać się z silnymi defektami natury estetycznej, to w dodatku osłabi się nasza odporność, samopoczucie i ogólna kondycja fizyczna organizmu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*