Menopauza: jak sobie z nią radzić?

Menopauza to specyficzny okres w życiu. Zaburzenia gospodarki hormonalnej, które mają miejsce w organizmie kobiety bardzo często odbijają się negatywnie na kondycji fizycznej, jak i psychicznej.

Menopauza – objawy

Każdy przypadek jest inny. Zaburzenia w produkcji hormonów mogą nieść za sobą różne „skutki uboczne”, do najpopularniejszych zaliczamy:

Zaburzenia miesiączkowania – termin „menopauza” oznacza tak naprawdę ostatnią miesiączkę.

Huśtawkę nastrojów – rozstrojenie, nadmierna drażliwość oraz liczne zachcianki.

Tycie – przybieranie na wadze to bardzo powszechne zjawisko. Spowolnienie metabolizmu i nadmierny apetyt może doprowadzić nawet do otyłości.

Trądzik – wypryski pojawiają się głównie na twarzy, brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do stanu zapalnego i wystąpienia trądziku.

Męczliwość – osłabienie organizmu i brak wytrzymałości powoduje, że kobieta staje się nieco bardziej flegmatyczna, by nie powiedzieć leniwa.

Menopauza – w jakim wieku?

Klimakterium to okres, który najczęściej rozpoczyna się w okolicach 40-50 roku życia kobiety. Co do jego wystąpienia nie ma zasady. Stwierdzono jedynie jedną zależność, a mianowicie: Panie, które rozpoczęły miesiączkowanie później od swoich rowieśniczek szybciej przekwitają.

Menopauza – jak rozpoznać?

Menopauza to specyficzny czas w życiu kobiety, którego objawy są jednak bardzo zbliżone do chociażby ciąży. Wielokrotnie dochodziło do pomyłek w indywidualnej diagnozie. Kobiety bardzo często nie były świadome, że to nie menopauza jest odpowiedzialna za takie objawy, a właściwie – ciąża.

Rozpoznania można dokonać wykonując badania hormonalne. Do tego niezbędna jest wizyta u endrokrynologa. Alternatywną, ale nie dającą 100% skuteczności metodą jest wykorzystanie testów na menopauzę dostępnych w aptekach. Działają bardzo podobnie do testów ciążowych.

Menopauza – jak sobie z nią radzić?

Rozwiązaniem, które polecają lekarze to przede wszystkim zmiana trybu życia na zdrowszy. Odżywianie, aktywność fizyczna i relaks – to recepta na łagodne przejście przez ten niepożadany okres czasu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*