Kreatyna – właściowości, opinie, efekty

Kreatyna przedstawiana jest bardzo często jako „królowa suplementów”. Wszak, jej właściwości pozwalają oddziaływać na kilka ważnych funkcji organizmu. Ten suplement wykorzystywany jest przez szerokie grono sportowców – zarówno tych bazujących na sile, jak i szybkości.

Kreatyna – właściwości i działanie

Kreatyna to substancja, która naturalnie występuje w organizmie człowieka. Przeciętny człowiek posiada w swoich mięśniach szkieletowych około 100-130g tego związku. Odpowiedzialny jest on bowiem między innymi za resyntezę ATP.

Zwiększenie ilość kreatyny w organizmie, doprowadza do:

  • poprawy wydolności mięśni
  • zwiększenia siły mięśni
  • poprawa tempa regeneracji potreningowej
  • zwiększenie wytrzymałości

To wszystko powoduje, że kreatyna jest najczęściej wykorzystywanym suplementem diet. Stosują ją zarówno profesjonalni sportowcy, jak i amatorzy.

Środek ten mimo bardzo silnych właściwości nie znajduje się na liście niedozwolonych preparatów. Trudno byłoby bowiem określić, czy suplementujemy kreatynę świadomie, czy dostarczamy ją np w diecie. Wszakże, takie produkty jak chociażby steki wołowe, są bardzo bogate w tę substancję.

Kreatyna – efekty

Efekty stosowania kreatyny mogą być bardzo różne. Wszystko zależy od diety, rodzaju uprawianego sportu, czy intensywności treningów. Nie mniej jednak, konsumenci tego środka mogą liczyć na poprawę efektywności ćwiczeń o nawet kilkadziesiąt procent. To efekty, jakich nie zagwarantuje żaden inny suplement diety.

Czy stosowanie kreatyny jest bezpieczne?

Kreatyna to produkt, którego prawidłowa suplementacja nie powoduje żadnych skutków ubocznych. U osób o wrażliwej wątrobie, czy nerkach może występować dyskomfort po spożywaniu preparatu naczczo.

Jak stosować i dawkować kreatynę?

Producenci zalecają stosować kreatynę dwa-trzy razy na dobę (dwa razy w przypadku dni nietreningowych, trzy razy w przypadku dni treningowych). Dawkę preparatu należy ustalać w oparciu o wagę danej jednostki (1g na 10 kg masy – całkowta dawka dzienna).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*