Jak zwiększyć masę mięśniową?

body, builder, wearing, superman, shirt

Proces rozbudowy masy mięśniowej z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych. Tzw. budowa masy mięśniowej wymaga bowiem ogromu zaangażowania, samodyscypliny oraz czasu.

Co zrobić, aby nabrać mięśni?
Na proces budowy masy mięśniowej składają się trzy kluczowe elementy, a mianowicie: trening, dieta oraz suplementacja.

Trening na masę mięśniową charakteryzuje się tym, iż oparty jest głównie na ćwiczeniach wielostawowych – bazowych, takich jak: martwy ciąg, wiosłowanie, wyciskanie, uginanie ramion oraz przysiady.

Objętość treningowa powinna być równa około 300-400 minutom w umownym czasie jednego tygodnia. Zaleca się realizację 3-4 sesji, po 6-8 ćwiczeń. Można zarówno korzystać z planów treningowych typu FBW (Full Body Workout) jak i SPLIT (trening dwóch grup mięśniowych).

Dieta na masę mięśniową musi być przede wszystkim zbilansowana i pełnowartościowa. Kluczowe jest również to, aby była możliwie jak najbardziej regularna. Dzięki temu metabolizm dostosuje swoje tempo i umożliwi faktyczny wzrost masy ciała.

Jadłospis powinien składać się z minimum pięciu posiłków dostarczanych w równych odstępach czasu. Należy przy tym uwzględnić, że pierwszy posiłek musi być konsumowany do godziny po przebudzeniu, a kolacja najpóźniej na 2-3 godziny przed snem.

Dietę należy uzupełniać suplementami. Można wykorzystywać zarówno preparaty mające charakter uzupełniający/zastępczy, takie jak: gainery, odżywki białkowe czy też boostery energetyczne.

Jednakże, najefektywniejsze okazują się być środki ingerujące w procesy rozbudowy włókien mięśniowych. Doskonale sprawdza się w tej roli kreatyna (w każdej dostępnej formie), aminokwasy BCAA oraz l-karnityna. Sporo w tym kontekście mówi się również o l-glutaminie, ale tutaj zdania są bardzo podzielone.

Kluczowa samodyscyplina
Proces rozbudowy włókien mięśniowych wymaga regularności. Dzięki temu organizm ma możliwość dostosowania tempa metabolizmu, magazynowania energii itp. Dlatego też, kluczowa jest samodyscyplina.

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*